Home » Projects » EMCY Prize

Results of the XII International Competition of Young Pianists dedicated to the Work of 'Fryderyk Chopin'

09.02.2018

On 28.01.2018, in Narva (Estonia), took place the XII International Competition of Young Pianists dedicated to the Work of 'Fryderyk Chopin'.

The EMCY Prize Winner is Pawel Miroslaw.


(Photo credit Elena Poluektova)

 

The Prize winners of this edition are:

Grand-Prix Starovoitov, Timofei - Russia 5000 €, teacher 2000 €

I age group

The winner of the II award Aydin, Duru - Turkey

The winner of the III award Semernina, Aksinia - Russia

Diplomas:

Zueva, Irina - Russia

Kontchits, Yaroslav - Belarus

Shymchak, Anastasiya - Belarus

Amiraslanova, Shirin - Azerbaijan

Special diplomas:

„The best performer of F.Chopin work“ Starovoitov, Timofei - Russia

“The best performer of a work of the country” Semernina, Aksinia - Russia

Thanksgiving letters:

“The participant of the second round” Bondarenko, Darja - Latvia

“The participant of the second round” Potštarjova, Jana - Estonia

“The participant of the second round” Takanbekova, Melissa - Latvia

II age group

EMCY diplom Wojciechowski, Pawel Miroslaw - Poola

The winner of the I award Wojciechowski, Pawel Miroslaw - Poola

The winner of the II award Megelinskas, Kristijonas - Lithuania

The winner of the III award Baltrushaititie, Dana - Ukraine

Diplomas:

Czerwinski, Piotr Zbigniew - Poola

Petrov, Vitalii - Russia

Matinyan, Gevorg - Armenia

Kvichia, Sofia - Estonia

Special diplomas:

“The best performer of I.S. Bach work” Wojciechowski, Pawel Miroslaw - Poola

“The promising young performer” Matinyan, Gevorg - Israel

Thanksgiving letters:

“The participant of the second round” Liiv, Tähe-Lee - Estonia

“The participant of the second round” Dedik, Aleksandra - Russia

“The participant of the second round” Dugalis, Bogdan - Serbia

“The participant of the second round” Aslanova, Ayan Valeh Qizi - Azerbaijan

“The participant of the second round” Kustova, Anastasia - Russia

“The participant of the second round” Bao, Zexin - China

“The participant of the second round” Sidarovich, Ilona - Belarus

III age group

The winner of the I award Kliuchereva, Elizaveta - Russia

The winner of the I award Lozowska, Julia - Poola

Diploma:

Gao, Shanxiaoyang – China

 

AddThis Social Bookmark Button